“Lubić czytanie – to znaczy godziny nudy, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości”Monteskiusz

21 sty 2015

Świat Tolkiena ręką rysownika


Profesora literatury Johna Ronalda Reuela Tolkiena praktycznie każdy zna. W wielu księgarniach, antykwariatach oraz na poczcie można zakupić jego książki, opatrzone niezwykle barwnymi ilustracjami. Kto by pomyślał: obrazki w powieściach dla „większych dzieci”. Jednak te kolorowe prace nie przeszkadzają nikomu, czasem nawet pomagają w wyobrażeniu sobie przedstawionego w lekturze świata. Wiele osób je podziwia, ponieważ zostały pięknie wykonane i z nich widać, że ich autor dobrze zna świat Śródziema i się w nim odnajduje. To właśnie ci rysownicy współpracowali przy tworzeniu ekranizacji „Władcy Pierścieni” czy „Hobbita”. Na końcu każdego z filmów, w miejscu gdzie występują napisy końcowe, możemy zobaczyć szkice poszczególnych bohaterów z imieniem i nazwiskiem aktora, który go grał. Zabieg ten nie jest często spotykany na wielkim ekranie, ale mi się podoba. Wydaje się, że zaraz ilustrator doda kolory i postać ta będzie wyglądała jak żywa.


14 sty 2015

J. R. R. Tolkien: Nowy Cień

Obecnie w kinach można zobaczyć ostatnią, trzecią część ekranizacji Hobbita, "Bitwę Pięciu Armii". Jestem już po seansie, i mogę stwierdzić, że jestem nim zauroczona, szczególne wrażenie jak zwykle wywarła armia elfów. Po seansie uzmysłowiłam sobie jednak, że jest to już ostatnie spotkanie z ekranizacją twórczości Tolkiena. jego rodzina, która opiekuje się twórczością tego niezwykłego pisarza, nie jest zadowolona z pracy Petera Jacksona i nie sprzeda więcej praw autorskich. Jak dla mnie to bardzo niepomyślna wiadomość... Może jednak w przyszłości coś się zmieni i znów zasiądziemy na fotelu kinowym, aby przenieść się w wspaniały i niezwykle barwny świat wykreowany przez J. R. R. Tolkiena.


8 sty 2015

[Zapowiedź] Kate Atkinson: Przysługa

Kate Atkinson jest brytyjską pisarką znaną w Polsce dzięki książkom "Jej wszystkie życia" oraz "Zagadki przeszłości". 14 stycznia 2015 r, nakładem wydawnictwa Czarna Owca, będzie miała premiera drugiego tomu przygód  prywatnego detektywa Jacksona Brodiego.

Lato. W Edynburgu trwa festiwal teatralny. Ludzie oczekujący na poranny spektakl są świadkami drogowej stłuczki i brutalnej napaści, które odmienią życie wszystkich zaangażowanych. Jednym z postronnych obserwatorów zajścia jest Jackson Brodie, były żołnierz, były policjant oraz były prywatny detektyw – a wkrótce główny podejrzany w sprawie o morderstwo. 

W serii z prywatnym detektywem Jacksonem Brodie, do tej pory ukazały się:

  1. "Zagadki przeszłości"
Zazdrosny mąż podejrzewa żonę o zdradę. Dwie siostry dokonują szokującego odkrycia. Uznany prawnik prowadzi śledztwo w sprawie dawnego morderstwa. W tym samym czasie pewna pielęgniarka traci siostrzenicę, a starsza pani swoje koty… Te wszystkie sprawy spadają na barki prywatnego detektywa, Jacksona Brodiego. Były policjant, świetny dochodzeniowiec, przeżywa ciężkie chwile – otaczają go śmierć i intrygi, a na dodatek boryka się z rodzinnymi problemami. Mimo przeciwności losu, Brodie kontynuuje śledztwa. Ku swojemu zaskoczeniu szybko dostrzega związek między sprawami! Czy w natłoku nieszczęść podoła wyzwaniom?