“Lubić czytanie – to znaczy godziny nudy, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości”Monteskiusz

30 kwi 2015

[Relacja] IV Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku


Targi się zaczęły, trwały i na sam koniec skończyły . . .
Tak jakoś smutno się zrobiło i już nie mogę się doczekać kolejnych bo już V Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku. Co roku te wydarzenie przyciąga ogromne rzesze ludzi spragnionych spotkań z pisarzami oraz ich opowieści na różnorodny temat. Za każdą edycją to podlaskie spotkanie z literaturą coraz bardziej się rozrasta, tegoroczne zostały "podzielone" na dwa budynki: Białostocki Teatr Lalek (BTL) oraz Operę i Filharmonię Podlaską (OiFP). Oba miejsca są położone blisko siebie więc nie było większego problemu z przemieszczaniem się pomiędzy nimi. W tym pierwszym, miały miejsce spotkania oraz zabawy dla najmłodszych, a te skierowane ku starszym osobom w drugim.


23 kwi 2015

IV Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku 24-26 Kwietnia 2015

Takie małe przypomnienie dla Bibliofilów z Podlasia i nie tylko. Już jutro tj. w piątek 24 Kwietnia 2015 rozpoczną się IV Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku i będą trwały do niedzieli 26 Kwietnia 2015 r. Wszystkie spotkania odbędą się w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Odeskiej 1 oraz w Białostockim Teatrze Lalek.  Wstęp wolny. 


Poniżej znajduje się program targów. Wystarczy dwukrotnie kliknąć na plakat, aby go powiększyć.


Oj będzie się działo, będzie :)

21 kwi 2015

Jefferson Bass: Kości zdrady

Bardzo lubię powieści kryminalne, których akcja jest osadzona w środowisku naukowców. „Kości zdrady” są właśnie jedną z takich pozycji. Na dodatek historia w niej opisana odwołuje się do grona uczonych pracujących przy stworzeniu pierwszej na świecie bomby atomowej, co według mnie dodaje książce „smaczku”. 

Oak Ridge - amerykańskie miasteczko z bogatą przeszłością. W zamarzniętym hotelowym basenie zostało znalezione ciało starszego mężczyzny. Podczas przeprowadzanego badania w prosektorium okazało się, że zwłoki należą do legendarnego fizyka, Leonadra M. Novaka, pracującego podczas II wojny światowej nad projektem Manhattan. W trakcie sekcji dokonano niepokojącego odkrycia. Przed śmiercią mężczyzna połknął małą fiolkę z silnie radioaktywnym pierwiastkiem chemicznym. Materiał ten dosłownie ”zżerał” od środka wybitnego naukowca. Na wpływ szkodliwego promieniowania zostali narażeni wszyscy ci, którzy zetknęli się ze znalezionymi zwłokami, a w szczególności miejscowy patolog sądowy. Odkrycie nasunęło pytanie: dlaczego w ciele tego starszego mężczyzny został znaleziony niebezpieczny materiał?

15 kwi 2015

[Zapowiedź] Camilla Läckberg: Pogromca lwów - Lejontämjaren

Wspaniałe wiadomości dla wszystkich niecierpliwych fanów szwedzkiej pisarki Camilli Läckberg jej najnowsza książka z Eriką Falck w roli głównej, będzie miała premierę 3 czerwca 2015 r. Tytuł powieści brzmi "Pogromca lwów" i zostanie wydana przez Czarną Owcę. Obecnie powieść tą można zamówić w przedsprzedaży. Książkę będzie można dostać w dwóch wersjach okładkowych z pierwszego oraz drugiego wydania. Okładkowa cena wynosi 34.99 zł. 

A co będzie się tym razem działo we  Fjällbace?

Styczeń, Fjällbacka w okowach mrozu. Z lasu wybiega na drogę półnaga dziewczyna. Nadjeżdżający nagle samochód nie jest w stanie zahamować ani jej wyminąć.

Patrik Hedström otrzymuje powiadomienie o wypadku, gdy już wiadomo, że potrącona dziewczyna to Victoria, która cztery miesiące temu zaginęła, wracając do domu ze szkółki jeździeckiej. Okazuje się, że padła ofiarą okrutnych zabiegów, co gorsza, nie tylko ona.


W tym samym czasie Erika Falck bada sprawę sprzed lat, rodzinną tragedię, która skończyła się śmiercią ojca rodziny. Odwiedza w więzieniu jego żonę, skazaną za morderstwo, ale nie może się od niej dowiedzieć, co się wtedy tak naprawdę wydarzyło. Erika czuje, że coś się nie zgadza, że kobieta coś ukrywa. Wydaje się również, że przeszłość kładzie się cieniem na teraźniejszości…

Okładki polskiego wydania:


Polska okładka I wydania

Polska okładka II wydania

Okładka oryginalna:


8 kwi 2015

Forensics: The anatomy of crime


Buszując po nieskończonych zasobach Internetu, zupełnie niespodziewanie można natrafić na ciekawe informacje, z które cieszą a zarazem jedocześnie smucą, że nie ma możliwości zobaczenia tego, co zostało na własne oczy. Taka o to sytuacja przytrafiła mi się dość niedawno. Przeglądając jeden z moich ulubionych blogów o skandynawskich kryminałów, w komentarzu do jednego z postów natknęłam się na pewien link


6 kwi 2015


1 kwi 2015

Stosik: Marzec 2015

Marzec przyprószył śniegiem oraz, był miesiącem w którym ładnie przygrzewało słoneczko wywołując uśmiech na twarzy wielu osób. Kilka dni temu było tak ciepło, że zapragnęłam wyciągnąć rower i udać się na dłuższą wycieczkę wśród budzącej się do życia przyrody. Codziennie rano budził mnie radosny śpiew ptaków, które przysiadły na krzakach oraz drzewach w pobliżu mojego okna. Wszystko co przez zimę zostało uśpione budzi się do życia. Uwielbiam obserwować rozwijające się zalążki liści, pączki kwiatów :) Jednocześnie brakuje mi pięknej, malowniczej zimy, która potrafi przyozdobić otoczenie szronowymi igiełkami i malować prześliczne wzory na szybach . . . Ach obserwowanie świata przyrody potrafi przenieść mnie do innego świata i doładować moje akumulatory :) A teraz tylko pada i pada deszcz . . .