“Lubić czytanie – to znaczy godziny nudy, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości”Monteskiusz

28 maj 2015


20 maj 2015

Henning Mankell: Wspomnienia brudnego anioła

Henning Mankell jest znany czytelnikom przede wszystkim jako twórca powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest policjant z Ystard, Kurt Wallander. Warto jednak wiedzieć, że napisał też ciekawą powieść historyczną. Mankell postanowił pokazać swoim odbiorcom, że potrafi pisać nie tylko o przestępczym półświatku i zbrodniczej naturze człowieka. Swoją „drugą twarz” pokazał czytelnikom poprzez historię zatytułowaną „Wspomnienia brudnego anioła”, której akcja rozgrywa się w kolonialnej Afryce na przełomie XIX i XX stulecia. Najnowszą powieść tego skandynawskiego pisarza miałam okazję poznać w formie audiobooka wydanego nakładem Biblioteki Akustycznej. Jego lektorem jest Leszek Filipowicz.

Mała mieścina w Szwecji. Siedemnastoletnia Hanna Renstrem zamieszkuje skromną, drewnianą chatkę wraz z rodzicami i rodzeństwem. Gdy w wyniku ciężkiej choroby umiera jej ojciec, samotna wdowa nie jest w stanie zarobić na utrzymanie całej rodziny. Postanawia, więc wysłać swoją najstarszą córkę, Hannę, do siostry mieszkającej w dużym mieście, w Sundsvall. Niestety, po przybyciu na miejsce okazuje się, że krewni wyprowadzili się i nikt nie wie, gdzie obecnie przebywają. Nad dziewczyną lituje się kupiec Forsman i zatrudnia ją jako służącą w swoim domu. Kilka miesięcy później pracodawca przedstawia jej możliwość pracy na statku płynącym do Australii. Mogłaby zarabiać tam na życie jako kucharka okrętowa. Hanna zgadza się na tę propozycję. Podczas rejsu mają miejsce nieoczekiwane wydarzenia, które całkowicie odmieniają dotychczasowe życie dziewczyny i jej postrzeganie świata...

13 maj 2015

Garth Nix: Clariel

Na książkę Gartha Nixa, przenoszącą czytelnika do świata Starego Królestwa, przepełnionego Magią Kodeksu oraz nekromancją, musiałam czekać długo. Dopiero 26 marca tego roku miała miejsce premiera czwartego tomu, zatytułowanego „Clariel”. W końcu się go doczekałam i jak tylko książka trafiła w moje ręce, nie mogłam oderwać się od lektury nawet na chwilę, dopóki nie przewróciłam ostatniej strony.

Jestem Clariel, córka Harevna oraz Jaciel, najlepszego złotnika, a właściwie złotniczki, w całym Starym Królestwie. Do tej pory mieszkałam w Estwael, pięknym miejscu nieopodal Wielkiego Lasu. Moim marzeniem jest praca Pogranicznika, możliwość wędrówki wśród drzew i zamieszkujących knieję zwierząt. Jednak rodzice zupełnie mnie nie rozumieją, chcą ułożyć mi życie według swoich poglądów. Według nich powinnam znaleźć przyjaciół i męża wśród arystokratycznych elit Królewskiego Miasta Belisaere. Jednakże ja w tej krainie, pełnej kamienia i ludzi, po prostu się duszę, nie potrafię znaleźć dla siebie miejsca. Czuję w głębi mojego serca, że nie jest ono dla mnie odpowiednie. Pełnia szczęścia to proste życie w leśnej głuszy. Już nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła położyć się na leśnej polanie i słuchać przepięknego śpiewu ptaków. Jednak wkrótce okaże się, że przyszłość, jaka mnie czeka, jest zupełnie inna od moich marzeń. 

7 maj 2015

[Zapowiedź] Katarzyna Puzyńska: Z jednym wyjątkiem

Młoda pisarka Katarzyna Puzyńska zadebiutowała powieścią "Motylek" w marcu 2015, a już 16 czerwca 2015  roku ujrzy światło dzienne czwarty tom przygód Policjantów z Lipowa po tytułem "Z jednym wyjątkiem".  

Po zimie w Lipowie nie zostało już śladu. Wiosna przejmuje świat w swoje władanie. Kwitną kasztanowce, a na polach szumi zielone jeszcze zboże. Przy tej sprzyjającej aurze młodszy aspirant Daniel Podgórski zamierza nareszcie zmienić swoje życie i oświadczyć się Weronice Nowakowskiej.
Tymczasem w okolicach Lipowa umiera pewna kwiaciarka. Kobieta jest już wiekowa, jej śmierć początkowo nie wydaje się więc wcale podejrzana. Z jakiegoś powodu jednak ratowniczka medyczna z karetki pogotowia wezwanej przez sąsiadkę zmarłej nalega na natychmiastowe sprowadzenie policji. Szybko okazuje się, że kobieta miała rację: kwiaciarka została zamordowana.
Daniel Podgórski i komisarz Klementyna Kopp stają przed kolejnym trudnym zadaniem. Kto mógł życzyć śmierci samotnej starszej pani? Dlaczego wytatuował na jej piersi trudny do odcyfrowania napis? Co ma z tym wszystkim wspólnego historia pary młodych ludzi sprzed ponad stu sześćdziesięciu lat?


W serii Policjanci z Lipowej do tej pory ukazały się:


4 maj 2015

Stosik: Kwiecień 2015


Kwiecień plecień co przeplata trochę zimy trochę lata

To stare polskie powiedzenie, co rocznie sprawdza się bezbłędnie. Było niektóre dni były zimne a inne tak cieplutkie, że można było chodzić na krótki rękawek. Krótkotrwałe w połączeniu ze słoneczną pogodą spowodowały "dosłowny" wybuch roślinności. Drzewa się szybko zazieleniły, drzewa obsypały kwieciem, ściółka w lesie została dosłownie "zalana" zawilcami i wyglądało, to jakby spadł śnieg. Ślicznie jednym słowem. Dodatkowo okolica zaczęła rozbrzmiewać śpiewem ptaków. Oprócz wróbli, gołębi, wron, kawek udało mi się wypatrzeć myszołowa, kosy, szpaki i niezwykle barwne czajki. Dochodzę do wniosku, aby zaopatrzyć się w porządny atlas ptaków.