“Lubić czytanie – to znaczy godziny nudy, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości”Monteskiusz

29 lip 2015

Wojciech Siudmak i jego fantastyczna wyobraźnia

Książka to nie zawsze jest same litery układające się w zdania opowiadające pewną historię zrodzoną w umyśle pisarza. To co chciał czytelnikowi przekazać autor jest tak abstrakcyjne, że ciężko sobie to wyobrazić. W takim przypadku często pomocną dłoń wyciągają ilustratorzy.   

Jedną z takich osób jest Wojciech Siudmak, polski artysta mieszkający i pracujący we Francji. Jego twórczość zaliczana jest do realizmu fantastycznego. Dzieła właśnie tego artysty są rozpowszechnione na całym świecie, wielokrotnie wykorzystywane podczas spektakli artystycznych czy też są przedmiotem wystaw muzealnych w różnych krajach od polski po USA. Jednym słowem artysta pisany wielkimi literami, który zdobył uznanie na całym świecie.

Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia. - Federico Fellini

23 lip 2015

S. J. Parris: Profanacja

Jednym z rodzajów książek, jakie lubię czytać, są powieści detektywistyczne. Do moich ulubionych pisarzy specjalizujących się w tym gatunku należą Agatha Christie oraz Arthur Conan Doyle. W poszukiwaniu innych ciekawych pozycji trafiłam na „Profanację”, trzeci tom serii opisującej przygody włoskiego filozofa Giordano Bruno, napisaną przez S. J. Parris. Nazwisko autorki było mi całkowicie nieznane, aczkolwiek opis historii przedstawionej we wspomnianym tytule, zaintrygował mnie na tyle, że zapragnęłam się z nią zapoznać. 

Anglia za czasów panowania „królowej dziewicy”, Elżbiety I. Władczyni obawia się o swoje życie. Wiele osób pragnie jej śmierci, zaś monarchowie z innych krajów, a także jej poddani, pragną osadzić na tronie kogoś innego. Na dodatek w Londynie panuje zaraza. Wśród tego zamętu w mieście przebywa filozof Giordano Bruno, który właśnie ukończył swoją najnowszą książkę. W tym samym czasie szuka u niego pomocy jego dawna ukochana Sophia Underhill. Kobieta została niesłusznie oskarżona o zabójstwo swojego męża i pragnie odnaleźć prawdziwego sprawcę tej zbrodni. Giordano Bruno zgadza się pomóc swej niegdysiejszej kochance i wyrusza z nią do Cambridge.


7 lip 2015

[Zapowiedź] Kate Atkinson: Kiedy nadejdą dobre wieści?

Brytyjska pisarka Kate Atkinson jest znana czytelnikom przede wszystkim z powieści obyczajowej "Jej wszystkie życia" oraz serii kryminałów. 29 lipca 2015 roku będzie premiera najnowszej książki tej autorki pod tytułem "Kiedy nadejdą dobre wieści?". Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Jest to trzecia powieść o detektywnie Jacksonem Brodim.

Upalny letni dzień. Rodzina Joanny Mason wybiera się na leniwą przechadzkę wiejską ścieżką. Za chwilę życie Joanny zmieni się na zawsze... 
Trzydzieści lat później, noc. Były prywatny detektyw Jackson Brodie jedzie zatłoczonym pociągiem. Pogrążony w myślach nie przeczuwa, że jego podróż zostanie brutalnie przerwana... 
Po męczącym dniu 16-letnia Reggie chciałaby odpocząć przed telewizorem. Jednak spokojny wieczór przerywa przerażający dźwięk. Na szczęście Reggie jest z zasady przygotowana na wszelkie niespodzianki. . . 
Pewnego dnia losy tych trzech osób nieoczekiwanie się splatają. 


1 lip 2015

Stosik: czerwiec


Miną już czerwiec... 
Mam wrażenie, że każdy następny miesiąc przelatuje coraz szybciej... 
Zastanawiam się dlaczego, odnoszę takie wrażenie i czy tylko ja tak mam...

W tym miesiącu na blogu niewiele się działo, a to za sprawą dłuższym siedzeniu przed ekranem oraz światła odbijającego się od karoserii samochodowych i fasady budynku. Po dłuższej pracy przy komputerze oczy już tak mnie bolały, że nie miałam najmniejszej ochoty na pracę przy laptopie i o zgrozo, na czytanie książek, po powrocie do domu. Wolałam dać odpocząć zmęczonym oczom i po prostu przeczekać ten ciężki okres. Zamiast nadrabiania zaległości czytelniczych podczas weekendów, preferowałam spacery po lesie wraz ze znajomymi oraz jazdę na rowerze. Poza tym w czerwcu pojawiły się niezwykle pachnące i soczyste truskawki z których można robić przepyszne smoothie. Mniam, mniam aż ślinka cieknie :)

W trakcie czerwca pojawiły się tylko dwa wpisy:

Cathy Glass: Nie zabierajcie mi dziecka
Niezwykle cenię panią Glass nie tylko z powodu książek, których jest autorką, lecz głównie za pracę jaką wykonuje  

Beatrix Potter i świat zwierząt
Kilka słów o uzdolnionej pisarce książek dla dzieci takich jak "Królik Piotruś", która samodzielnie ilustrowała swoje publikacje.

Idąc dalej z podsumowaniem:
Obserwatorów bloggera: 63
Obserwatorów Google+: 161
Obserwatorów Facebooka: 22

Dziękuję wszystkim za odwiedziny oraz pozostawione przez Was na pamiątkę w formie komentarza.

Stosik

W maju zaprezentowałam niezwykły stosik [klik tu], przez niektórych nazwany szaleństwem. Bo w sumie można go tak nazwać w gronie książkocholików. W czerwcu pokażę Wam coś zupełnie innego, można powiedzieć, że bardziej realnego i namacalnego :P
  • Camilla Läckberg, "Pogromca Lwów", Czarna Owca - pozycja na którą niezwykle cierpliwie czekałam i zostałam nagrodzona
  • Susannah Charleson, "Tropem zaginionych", Nasza Księgarnia - Wydawnictwo Nasza Księgarnia lubię ze względu na wydawanie książek o zwierzętach, które wpłynęły w pewnym stopniu na życie opiekujących się nimi ludzi. 
  • Anne Bishop, "Srebrzyste wizje", Initium -  nic dodać, nic ująć!
  • Terry Goodkind, "Reguła dziewiątek", Rebis - mimo, że na półce stoją nie przeczytane dwie ostatnie książki opisujące przygody Richarda i Kahlan postanowiłam zapoznać się z innym cyklem tego autora.
Po zakupie "Pogromcy lwów" oraz "Srebrzystych wizji" miałam niezły dylemat. Zupełnie nie wiedziałam, od której pozycji mam zacząć lekturę. W żaden sposób nie mogłam się zdecydować! Skończyło się na tym, że sięgnęłam po całkowicie inną książkę i obecnie jestem pogrążona w przygodach Flawii de Luce z "Zatrutego ciasteczka" autorstwa Alana Bradley’a.