11 sie 2013

Anne Bishop: Belladonna


Wstępem wspomnę Belladona jest drugim tomem cyklu Efemera amerykańskiej pisarki Anne Bishop. Autorka zdobyła uznanie na całym świecie serią książek pod tytułem Czarne Kamienie. Jak ktoś wcześniej zetknął się z twórczością pani Bishop to bez żadnych oporów powinien sięgnąć po tą powieść. Efemera to nowa, bardzo kapryśna kraina, która objawia pragnienia serca w bardzo nieoczekiwany sposób.

Tak jak pierwszy tom serii jest poświęcony głównie jednej osobie Sebastianowi tak, ten opisuje wydarzenia rozgrywające się w okół Glorianny Belladonny. Belladonna jest najważniejszą postacią cyklu, jest najpotężniejszą twórczynią krajobrazów oraz przewodniczką serca. Ze względu, na swoją moc została wykluczona ze szkoły Krajobrazczyń i musi się ukrywać. Wiele faktów z jej, życia miedzy innym etap nauki w szkole, zostało opisanych w pierwszym tomie. W szkole panuje a właściwie panowała zasada, że wszystko to co dotyczy Belladonny jest tematem zakazanym. 
"– Trudny dzień? – spytał, przytulając policzek do jej włosów.– Nie najgorszy… póki nie zjawiła się ta ostatnia dziewczyna.– Co zrobiła?– Wymówiła to imię.Gregor spiął się.– Belladonna.Lukena kiwnęła głową.– Załamałam się, Gregorze. Okazałam swój strach.– I miałaś ku temu powód, jeśli było to coś więcej niż romantyczne bajdurzenie uczennicy o zbiegłej krajobrazczyni.
– Była to raczej kolejna próba zmanipulowania nauczycielki do przyznania stopnia, na jaki uczennica zupełnie nie zasłużyła."
Pragnę przypomnieć, że Efemera nie jest tam światem w jakim obecnie żyjemy czy znanym z Czarnych Kamieni. Jest miejscem, które można porównać do wysp tylko takich, których nie rozdziela woda. Aby, przejść z jednej części Efemery do drugiej należy przejść przez most stacjonarny (jest to stałe i niezmienne połączenie pomiędzy dwoma fragmentami Efemery) lub przez most rezonujący (przeniesie Cię do takiego fragmentu Efemery, którego pragnie Twoje serce i możliwe, że nigdy nie wrócisz już do domu). Ze względu na to, że nie wie się dokładnie gdzie zaprowadzi Cię Efemera, każdemu podróżnikowi powtarzane jest Błogosławieństwo Serca "Podróżuj bez bagażu".
Jednym z najważniejszych wątków w książce jest walka z "Pożeraczem Krajobrazów". Stwór ten został w przeszłości pokonany przez Przewodniczki Serc, lecz obecnie ten sposób nie jest możliwy do wykonania.Obecnie Efemera jest zbyt rozbita, aby podzielić ją jeszcze bardziej. Można jedynie spróbować zamknąć go w jakimś mrocznym fragmentem Efemery. Ale kto tego się podejmie?!

Ciekawym pomysłem autorki było stworzenie świata (Efemery) jako istoty żyjącej i myślącej. Dopiero w tym cyklu spotkałam się z nadaniem ziem cech ludzkich. Może w innych książkach zastosowano podobny zabieg, lecz dotychczas z taką powieścią się nie spotkałam.

Dalsza część Błogosławieństwa Serca brzmi:
"Podróżuj bez bagażu. Ponieważ cokolwiek ze sobą przyniesiesz, stanie się częścią krajobrazu."*

Osoby, mające silny kontakt z ziemią mogą swoim życzeniem sprawić, że z ziemi zaczną wyrastać nowe rośliny, czy też sprawić, by w tych miejscach, w późniejszym czasie pojawią się nowe przedmioty. Wyobraźcie sobie tylko myślicie o jakimś kamieniu szlachetnym a tu nagle pojawia wam się u stóp przedmiot o którym myśleliście. Jednym słowem niesamowite.

Czytając tą pozycję, można znaleźć wiele analogi to poprzedniego cyklu Czarne Kamienie. Tutaj również główną bohaterką jest kobieta o silnej osobowości i wielkiej mocy. Jej przeciwnicy chcą przeciągnąć ją na swoją stronę lub zabić. Odnaleźć, tu można innych, znanych z poprzednich części bohaterów: Jeanelle Angeline, Sadiego, Lucivara, Seatana. 
W cyklu Efemera występuje także bogactwo innych form życia od ciekawych roślin po demony np. inkuby, subkuby, konie wodne czy democykle.  I jak w Czarnych Kamieniach występowały Sceltie tak tu występują Świergotki. Pamiętliwe i głośne ptaki, które na celu mają szkolenie ludzi aby im "służyły :p", hodowane przez mamę Belladonny.
Książki  Anne Bishop po prostu się połyka w całości i z niecierpliwością czeka na kolejny tom.
Bardzo lubię książki z Wydawnictwa Initium. Są bardzo starannie wykonane i dopracowane w każdym szczególe. Wydawnictwo to wykorzystało tu inną czcionkę niż powszechnie używany New Time Roman, który już dawno mi się przejadł. Dużym plusem jest to, że książka nie niszczy się podczas czytania, tzn. nie trzeba mocno "rozginać" stron oraz okładka się nie zagina w połowie tak jak można spotkać w innych książkach. Od strony wydawniczej książka bardzo przemyślana. 
Uwielbiam książki Anne Bishop i książkę Belladonnę jak najbardziej polecam.
Jeśli ktoś jest ciekawy, na stronie Wydawnictwa Initium jest możliwość przeczytania fragmentu książki [tu]
*  fragment pochodzi z książki Sebastian, Anne Bishop, Efemera t.1
Tytuł: Belladonna Przekład: Monika Wyrwas-WiśniewskaWydanie: IData wydania: 2012Ilość stron: 416ISBN: 978-83-62577-17-0Wydawnictwo: Initium

2 komentarze:

  1. Kiedyś przeczytam którąś z książek Anne Bishop i wtedy być może podzielę Twój zachwyt jej powieściami :)

    OdpowiedzUsuń