21 sty 2015

Świat Tolkiena ręką rysownika


Profesora literatury Johna Ronalda Reuela Tolkiena praktycznie każdy zna. W wielu księgarniach, antykwariatach oraz na poczcie można zakupić jego książki, opatrzone niezwykle barwnymi ilustracjami. Kto by pomyślał: obrazki w powieściach dla „większych dzieci”. Jednak te kolorowe prace nie przeszkadzają nikomu, czasem nawet pomagają w wyobrażeniu sobie przedstawionego w lekturze świata. Wiele osób je podziwia, ponieważ zostały pięknie wykonane i z nich widać, że ich autor dobrze zna świat Śródziema i się w nim odnajduje. To właśnie ci rysownicy współpracowali przy tworzeniu ekranizacji „Władcy Pierścieni” czy „Hobbita”. Na końcu każdego z filmów, w miejscu gdzie występują napisy końcowe, możemy zobaczyć szkice poszczególnych bohaterów z imieniem i nazwiskiem aktora, który go grał. Zabieg ten nie jest często spotykany na wielkim ekranie, ale mi się podoba. Wydaje się, że zaraz ilustrator doda kolory i postać ta będzie wyglądała jak żywa.

John Ronald Reuel Tolkien 


Profesor Tolkien był zaliczał się do rysowników amatorów. Tworzył kolorowe książeczki z bajkami dla swoich dzieci. Do tej pory w Hobbicie oraz we Władcy Pierścieni są publikowane mapy Śródziemia jego autorstwa. Pierwsze wydanie powieści opowiadającej o przygodach pewnego Hobbita nazywającego się Bilbo Baggins zawierało grafiki jego autorstwa. W księgarniach można zakupić "Hobbit w malarstwie i grafice J.R.R. Tolkiena" w której przedstawiono proces powstawania poszczególnych ilustracji oraz samej książki Hobbit.

A poniżej można znaleźć klika jego prac:

Alan Lee

Brytyjski grafik, tworzący ilustracje do książek fantasty. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w tym World Fantasty Award.
Z okazji setnej rocznicy urodzin Tolkiena, stworzył ponad pięćdziesiąt prac związanych z jego dziełami. Podczas tworzenia ekranizacji "Władcy Pierścieni" oraz "Hobbita" wraz z Johnem Howe był odpowiedzialny za szkice koncepcyjne. 

W swojej pracy najbardziej lubi tworzyć akwarele oraz szkice, co można zobaczyć na poniższych pracach.
 John Howe 


Kandyjski ilustrator książek. Jest jednym z najlepszych ilustratorów powieści Tolkiena. Jego prace są niezwykłe. Wraz z Alanem Lee był odpowiedzialny za szklice koncepcyjne do filmów "Władca Pierścieni" oraz "Hobbit". 

Jego prace można zobaczyć na stronie http://www.john-howe.com/blog/ 
Ted Nasmith

Tak samo jak John Howe z urodzenia jest Kandyjczykiem. Jego cały dorobek artystyczny jest poświęcony ilustracjom stworzonym do dzieł Tolkiena. 
Tak samo jak Alan Lee oraz John Howe został zaproszony do stworzenia szkiców koncepcyjnych do znanych nam już filmów. Ilustrator jednak nie podjął się współpracy ze względów osobistych.  
Więcej informacji o nim można znaleźć na jego stronie internetowej  http://www.tednasmith.com/
I co sądzicie o ich pracach?

4 komentarze:

 1. Uwielbiam ilustracje do książek Tolkiena, najbardziej jednak Alana Lee.

  ZAPRASZAM NA KONKURS!!!
  http://monweg.blog.onet.pl/2015/01/22/robie-konkurs-bo-moge/

  OdpowiedzUsuń
 2. Co ja mogę sądzić? :)) Od 14lat jestem w nich zakochana. Mam książki o powstawaniu choćby Władcy Pierścieni, gdzie rysunki Alana Lee wiodą prym. Nie wspominając już o samej serii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie rysunki są cudowne, a świat wykreowany przez Tolkiena - niesamowity. Bardzo mi się podoba, że on sam wykonał część rysunków. Dzięki temu dokładniej wiemy, jak sobie to wszystko wyobrażał.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie
  Książkowe Wyzwania

  OdpowiedzUsuń
 4. jakbym widziala ilustrowana basn <3

  OdpowiedzUsuń