29 lip 2015

Wojciech Siudmak i jego fantastyczna wyobraźnia

Książka to nie zawsze jest same litery układające się w zdania opowiadające pewną historię zrodzoną w umyśle pisarza. To co chciał czytelnikowi przekazać autor jest tak abstrakcyjne, że ciężko sobie to wyobrazić. W takim przypadku często pomocną dłoń wyciągają ilustratorzy.   

Jedną z takich osób jest Wojciech Siudmak, polski artysta mieszkający i pracujący we Francji. Jego twórczość zaliczana jest do realizmu fantastycznego. Dzieła właśnie tego artysty są rozpowszechnione na całym świecie, wielokrotnie wykorzystywane podczas spektakli artystycznych czy też są przedmiotem wystaw muzealnych w różnych krajach od polski po USA. Jednym słowem artysta pisany wielkimi literami, który zdobył uznanie na całym świecie.

Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia. - Federico Fellini

W Polskiemu czytelnikowi twórczość Wojciecha Siudmaka dzięki przepięknym ilustracjom, jakie zdobią powieści Franka Herberta czy też Philipa K. Dicka. Zwłaszcza cykl zwany Kronikami Diuny, tego pierwszego autora jest mi bliski i lubię wielokrotnie do niego wracać. Zwłaszcza ostatnio, co mnie natchnęło do stworzenia tego wpisu.

Poniżej można zobaczyć prac Wojciecha Siudmaka:Informacje na temat Wojciecha Siudmaka zaczerpnęłam z Wikipedii. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz