22 mar 2016

Europejska Stolica Kultury: Polska 2016


Wrocław to miasto jest coraz bardziej rozpoznawalne na polskiej mapie wydarzeń kulturalnych. Nie dość, że bardzo często organizowane są w nim ważne wydarzenia literackie to i w tym roku miasto to jest Europejską Stolicą Kultury. Tytuł ten jest nadawany w tym samym czasie dwóm europejskim miastom na okres jednego roku. To bardzo interesujące wydarzenie w ramach którego będą organizowane spotkania i realizowane projekty z dziedzin takich jak:

  • Architektura
  • Film
  • Literatura
  • Muzyka
  • Opera
  • Preformance
  • Sztuki wizualne
  • Teatr
Pełen harmonogram wydarzeń można znaleźć tutaj: 

Dlaczego Wrocław wziął udział w tym konkursie? Gdyż ma wiele do opowiedzenia:  
Historię niezwykłą, tragiczną i ciekawą. Po latach świetności i rozwoju nastąpiła katastrofa o niewyobrażalnej wręcz skali. Z II wojny światowej miasto wyszło doszczętnie zrujnowane – i materialnie, i duchowo. Straciło swoich mieszkańców, tych, którzy tworzyli jego wielkość przez pokolenia. Przyszli nowi. Przestraszeni, niepewni jutra, obcy. Zlepieni z wielu rejonów powojennego kraju latami budowali nową tożsamość, tworzyli swoją kulturę. Wiele wody upłynęło w Odrze, zanim uznaliśmy pozostawioną tu spuściznę niemiecką, żydowską i polską za jedną. Za swoją. Minęło wiele czasu, ale udało się. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że nie zapominając o dokonaniach naszych poprzedników, zbudowaliśmy nowe Miasto. Szanując ich samych, odmienność i wielokulturowość, historię, stworzyliśmy otwarty Wrocław, z niezwykle interesującą kulturą, z aspiracjami, Wrocław nowoczesny i ciekawy. Nadszedł czas, aby zaprezentować go światu, pokazać to, co nam samym wydaje się warte pokazania i co stanowi ogromny wkład w rozwój Europy. Chcemy opowiedzieć światu o naszej przeszłości i teraźniejszości. O tym, jak na gruzach i ludzkich tragediach wyrasta nowe życie. Będziemy snuć tę opowieść przez cały 2016 rok, bez kompleksów, za to ze świadomością własnej wartości. To będzie ciekawa historia, tego jesteśmy pewni. I mamy nadzieję, że stanie się inspiracją dla tych, którzy się na nią otworzą i z uwagą jej wysłuchają.*
Jak widać, we Wrocławiu dzieje się coraz więcej interesujących rzeczy. Szkoda tylko, że jest tak daleko od mojego miasta zamieszkania i podróż do niego zajmuje mi tyle czasu, w innym wypadku często bym tam była :) Jak wam się podoba idea Europejskiej Stolicy Kultury?

*   Wszystkie informacje i grafiki zostały zaczerpnięte ze strony www.wroclaw2016.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz